LISTOPAD

08.11.2020

Není kam jít, jsme tady.

Poslouchám podcast s Krishnou Das. A uslyším tato slova..."není kam jít, jsme tady a teď. Pojďme se postarat o to, co je potřeba tady a teď." Jsou to mocná slova, ve mě rezonující, speciálně po měsíci, který jsem proležela v nemoci, kdy mě většinu času držela při smyslech praxe klidu mysli a laskavosti srdce.


Věřím, že tato doba není jednoduchá pro většinu z nás. A slovem jednoduchá mám spíš na mysli, že je tak úplně jiná, než to, na co jsme zvyklí, že bychom možná nejraději někam odešli, kde bychom nemuseli čelit denním záležitostem. 


Od října je studio zavřené, (jako všechna ostatní) nepustila jsem se do online učení, jak jsem hned zpočátku uzavření psala, protože jsem lehla. Byl to jeden ze stavů, které jsem musela akceptovat. Že jsem něco slíbila a nejsem schopna to dodržet. 


Možná ta změna místa, pokud bychom mohli někam odejít, by přinesla krátkodobou úlevu, méně bolesti, pocit blaha. Dost často si tento pojem pleteme. Není to stav, kdy jsme bez bolesti, ahhh...je mi dobře, nic mě nebolí, to je blaho. Je to stav naší přirozenosti SAT-CHIT-ANANDA. PRAVDA-VĚDOMÍ-BLAHO. Většinu je to ale blaho. Proto není nutné nikam odcházet, to vše si stejně už neseme v sobě. Ať už to, před čím bychom chtěli utéct a nebo to, k čemu se chceme utéct. Není kam jít.


Buďte sami k sobě laskaví, je to ta nejjednodušší věc. Praktikujte laskavost a lásku v těchto těžkých časech. Ať už to pro vás znamená cokoliv, každý si na to musí přijít sám. Stanovte si hranice, dejte si čas pro praxi, ale buďte laskaví, milující a jemní, ale dělejte přitom to, co musíte. Jsme nuceni vidět svoji mysl všude okolo nás, jsme přinuceni zůstávat doma, a tak není moc příležitostí, jak se s nastřádanou energií vyrovnat. Proto je důležité si čas a prostor pro praxi najít. Proto je praxe laskavosti velmi mocná schopnost v těchto časech.


Praxe není o tom, jak se cítíme, zda se na ni cítíme nebo ne. Někdy je praxe radostná, někdy lenivá, jindy nudná. Ale...pravidelnou praxí sejeme semínka, praktikujeme laskavost vůči sobě, laskavost vůči ostatním. 


Nevíme, kdy se situace překlopí a jak potom bude vše vypadat, ale my, kteří máme upřímný zájem o jógu, kteří máme upřímný zájem o tom, jak jsme ve vztazích k ostatním, jak se skrze vztahy o sobě učíme, máme praktiky všude okolo nás. Spousta online praxí, ásanové praktiky, meditace - na instagramovém účtu yogalokah_brno opět začínáme s ranní meditací od 6:30hod. Můžete se přidat. 

Není důležité kolik a jak, ale je důležité mít praxi denně, něco, k čemu se můžete vracet. Co vám napomůže udržet klidnou mysl a laskavé srdce.


Já nám všem přeji, ať máme chuť a prostor si praktiky nalézt a praktikovat je a třeba i sdílet dál, ať máme otevřené srdce, jasnější mysl, laskavé myšlenky a slova.


Myslím na nás všechny, posílám vřelá objetí.
S láskou a radostí,


Naďa Brzobohatá (lektorka jógy)