Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

03.02.2019

Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

Nechť jsou všechny bytosti všude šťastné a svobodné a kéž mé myšlenky, slova a konání mého života přispívají nějakým způsobem k tomuto štěstí a svobodě pro všechny.

Podívejme se na význam slov mantry trochu více z blízka:

lokah: lokace, světy, veškerenstvo, kosmos
samastah: všechny bytosti sdílícíc stejné místo
sukhino: ukotvené ve štěstí a radosti, osvobozené od utrpení
bhav: božská nálada nebo stav jednotné existence
antu: ať se tak stane, musí to tak být (antu - při použití na konci slova přetváří tuto mantru v mocný závazek)

Tuto modlitbu každý z nás může praktikovat každý den. Připomíná nám, že vztah se všemi bytostmi a věcmi by měl být vzájemně prospěšný, pokud my sami toužíme po štěstí a vysobození od utrpění. Opravdové a trvající štěstí nemůže být doku my sami druhým působíme neštěstí. Opravdová a trvajcí svoboda nemůže být pokud my sami odepíráme ostatním jejich svobodu. Pokud říkáme, že chceme, aby  všechny bytosti byly šťastné a svobodné, pak se musíme zamýšlet nad vším, co a jak děláme - jak žijeme, co jíme, co nakupujeme, jak mluvíme a dokonce, jak myslíme.

Proto je výše uvedeno, že tato mantra nebo modlitba je opravdu mocným závazkem. Ale vše je praxe a tak si denně můžeme tuto mantru v duchu připomínat, vyměnit ji časem za něco, co nám nefunguje a i přesto v mysli a našem životě zabírá místo a postupně se dívat, jak se mění naše vnímání okolního světa a jak okolní svět vnímá nás. Namaste.