Březen - Krmte ptáky

01.03.2019


yad yad ācarati śreṣṭhas tat tad evetaro janaḥ sa yat         pramāṇaṁ kurute lokas tad anuvartate   


yat-cokoliv; yat-a kdokoliv; acarati-on koná; sresthah-nejlepší mezi lidmi; tat-to; tat-a to jediné; eva-jistě; itarah-běžné, jiné; janah-lidé; sah-on; yat-cokoliv; pramanam-důkaz; kurute-činí; lokah - celý svět; tat-to; anuvartate-následuje v jeho krocích.

Činosti a konání moudrého člověka nebo vůdce, jsou často sledovány a opakovány běžnými lidmi a oni kráčí ve šlépějích vůdce. A jakékoliv standardy jsou moudrými dané, používáním příkladného konání, zbytek světa následuje.

                                   Bhagavad Gita 3.21


Pověste si na okno krmítko s organickými semínky nebo dejte semínka a drobečky na okenice, tak si můžete přinést více radosti do života. Noste u sebe pytlík se semínky a krmte ptáky na cestě na autobus či tramvaj a nebo kdekoliv chodíte.

Proč krmit ptáky? Když krmíte divoké ptáky, tak si karmicky zajišťujete, že vždy budete mít dostatek jídla a že divočina ve vás nikdy nezemře. Je těžké pro ptáky i pro divokou zvěř přežežít ve světě dominovaném sebestředným lidstvem. Když v druhých vyživujete divočinu, tak ji udržujete naživu i v sobě. Většina lidí předpokládá, že ptáci, když jsou divocí, tak jednoduše vědí, jak se o sebe postarat, a mají pocit, že by nemělo být jejich zodpovědností se o ně starat. Ale faktem je, že my jsme zničili nebo znečistili většinu lesů a polí, kde by mohli najít dostatek výživného jídla. Ptáci vyžadují tak málo k životu - trochu organických semínek a několik kapek čisté vody - nemusí se to zdát jako moc, ale může to znamenat rozdíl mezi životem a smrtí pro opeřenou osobu.

Můžeme si myslet, že soucitné konání laskavostí jsou charitativní činy výhodné pouze pro ostatní a ne pro vás, že dávání jen darujícího vyčerpává a vyčerpává čas a peníze. Ale zákon karmy zaručuje, že cokoliv dáme se nám mnohonásobně vrátí zpět. Tajemství bohatství tkví ve velkorysém dávání ostatním. Jak se chováme k ostatním rozhodne, jak se ostatní chovají k nám, jak se ostatní chovají k nám rozhodne, jak vidíme sami sebe, jak vidíme sami sebe rozhodne, kdo jsme. Když vnímáte sami sebe jako chudé, kdo nemůže být štědrý a s nedostatek ke sdílení s ostatními, zasejete semínko, kdy vidíte sami sebe jako oběť chudoby s omluvami být lakomý a sebestředný, to se stává vaší realitou, ve které podporujete takové vnímání sami sebe. 

Máte na výběr - když chcete sami sebe vidět jako osvícenou osobu, a nebo alespoň šťastnou osobu, dobrotivou, vděčnou a štědrou, tak tento proces začíná tam, kdy se začnete chovat k ostatním laskavě. Pokud chcete svět zbavit chamtivosti, tak musíte zničit ve své mysli semínka, která způsobují, že se chamtivost ve světě objevuje. Jinými slovy, měli byste se co nejvíce snažit být laskaví k ostatním - starat se o ostatní tak, jako byste to byli vy sami. Zaměřit se na druhé je tajemství k překonání nemoci sebestřednosti. Dejte ostatním přednost před sebou. Zajímejte se více o spokojenost ostatních než své vlastní. Laskavost je klíčem ke štěstí. Starat se o ostatní je jistou cestou ke zvýšení vlastní spokojenosti. Když děláme věci se záměrem aby my, na prvním místě, jsme byli šťastni, posilujeme naši identifikaci s naším malým já - naše tělo, mysl a osobnost. Praxe, jako krmení ptáků pomáhají pustit naše sebestředné zájmy a stát se více zaměřenými na ostatní. Být více zaměřeni na ostatní posiluje pocit sama sebe a zvyšuje opravdové sebevědomí. Když pozorujete nešťastné lidi a lidi v depresích, obvykle zjistíte, že jsou často posedlí sami sebou. Klíčem k vlastnímu povzbuzení je dělat tak, jak nejlépe umíme pozdvihovat životy druhým.

Napsala: Sharon Gannon

Přeložila: Naděžda Brzobohatá

Originál zde.