Metoda Jivamukti Jógy

Co je Jivamukti Jóga? 

Jivamukti Jóga je cesta k osvícení skrze soucítění se všemi bytostmi. Metoda Jivamukti vychází z původního významu Sanskrtského slova ásana jako "sedadlo, spojení" - vztah k Zemi. Země znamená veškerý život. Citující sútru mistra Pataňdžáliho, která říká, že ásana má být sthira a sukham, proto Jivamukti podporuje, že vztah k ostatním (ásana) má být oboustranně výhodná a má vycházet ze stálého (sthira) místa radosti a štěstí (sukham).

Je to radikální myšlenka a když je dána v praxi, tak může rozebrat naši nynější kulturu, založenou na představě, že Země a všechna ostatní zvířata, existují pro náš užitek a k využívání pro naše sobecké účely. A tak je ásanová praxe více než pouhým fyzický cvičením k udržení zdravého těla, větší síly a flexibility. Stává se způsobem, cestou, jak zlepšit své vztahy ke všem a tím pádem může vést k osvícení - k rozkladu pocitu oddělenosti, k realizaci Jednoty všech bytostí, k objevení trvající radosti.

5 PILÍŘŮ JIVAMUKTI JÓGY

Základní filosofie je vyjádřena skrze 5 pilířů, které formují podstatu Jivamukti Jógy.

Ahimsa  

ne-ubližování, porozumění, jak naše konání ovlivňuje všechny okolo nás. Soucitný život, který přesahuje k ostatním zvířatům, životnímu prostředí a všem bytostem, s důrazem na etické vegetariánství (veganství) a práva zvířat.

Bhakti

oddanost. Uznání, že Božská/Seberealizace je cílem všech jógových praktik, může být vyjádřeno skrze mantrování, zadání si vyššího záměru pro praxi a nebo jiné praxe oddanosti.

Dhyana  

meditace - obrácení se do vlastního nitra a spojení s věčnou neměnno realitou v nás.

Nada 

jóga zvuku - vývoj lehkého těla a mysli skrze hluboké poslouchání, může být zakonponováno v lekci použitím hudby, mluveného slova, ticha nebo i hlasu učitele.

Shastra  

svaté písmo - studije starověkých jógových textů, zahrnuje i chantování Sanskrtu, čerpá se z Téma Měsíce.


Metoda Jivamukti Jógy je uznávanou metodou, jednou z 9 metod Hatha Jógy vyučovanou v dnešním světě, známým časpisem TIMES a je uvedena v oslavovaném filmu: What is Yoga.

Metodu Jivamukti Jógy založili Sharon Gannon a David Life v roce 1984 v USA.

Lekce Jivamukti Jógy obsahuje vždy se měnící sled pozic - ásan, které mají za úkol nás vyzývat na mnoho úrovních. Každá lekce je postavena na tématu starověké moudrosti a zdůrazňuje důležitost praktikování s vyšším záměrem. Chantování, meditace, dobrá, kvalitní hudba je součástí lekcí. 

Jivamukti Jóga kombinuje ásany, meditaci, uvědomění si dechu, hudbu, učení a čtení ze starých písem a oddanost, propojuje fyzické, psychologické a duchovní aspekty původních praktik jógy s moderním životem.

V Yoga Lokah nabízíme Open Class, Spiritual Warrior a Pevnost a Pružnost.

1. Otevřená lekce - Open Class - MOMENTÁLNĚ SE VE STUDIU NEVEDE PRAVIDELNĚ

Ať už jste začátečníci, kteří luští rozdíl mezi vrksasana-strom a sirshasana-stoj na hlavě a nebo jste pokročilí jogíni, kteří si dají obě nohy za hlavu, tak Otevřená Lekce Jivamukti Jógy Vás vítá, protože je otevřena praktikantům na každé úrovni.

Můžete praktikovat na své vlastní úrovni, následovat jak slovního vedení lektora, tak vedení praktické - asistování v pozicích. A jsou nabídnuty možnosti pozic pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé studenty.

Typická Otevřená Lekce propojuje 5 pilířů Jivamukti Jógy. Viz. popis výše.

Otevřená Lekce představuje klasické učení jógy, relevantní k životu na podložce a mimo ni. Čerpáme z esejí Téma Měsíce - www.yogalokah.cz, podpora zpívání manter, vědomý dech, plynoucí vinyasa sekvence, prozkoumávání ladění pozic, praktické asisty v pozicích, relaxace, meditace. Každá Otevřená Lekce obsahuje 14 bodů - ásan - pozice a spirituální učení - složeno do sekvencí, které vytváří lektor. Bujará, eklektická hudba hraje důležitou roli: je šance, že budete praktikovat s hudbou, která dokáže měnit a inspirovat ...globální rágy, hip-hop, George Harrison, Sting, Krishna Das, Donna de Lory, Michael Franti, Bill Laswell, Mozart, nebo i mluvené slovo a jiné.

Lekce se jmenuje "Otevřená", protože je otevřená a vhodná praktikantům na každé úrovni. I tak by měl začátečník vědět, že zde nebude dáno mnoho detailních instrukcí "jak na pozici" a lektor nepředcvičuje, instrukce jsou většinou ústní.

Informace, kdy se lekce koná jsou vždy v rozvrhu a na Facebooku.

Cena: 200,-Kč. Platba na místě v hotovosti a nebo možnost využít YL Pass.


2. Spiritual Warrior - Spirituální Bojovník

"Nehovoř zle o sobě, pro bojovníka, který je v Tobě a slyší Tvá slova a je jimi potlačen. Ty jsi silný a jsi statečný. Tvá duše má vnitřní noblesu. Nech ji růst"  David Gemmel


Tato energická, celkově vyvážená praxe Vinyasa sekvence je vlajkovou lodí Jivamukti Yogy, která vás zve dovnitř, jako spirituálního bojovníka a zanechá vás plnými energie a pevně uzemněné.

Lekce je doporučena těm, kdo mají již nějakou zkušenost s jógou, těm, kteří nemají mnoho času na delší lekce, a protože je lekce v čase oběda, tak je i pro ty, kteří se chtějí v polední přestávce protáhnout a nabít se čerstvou energií do odpoledne. Tato lekce je svižná, vedená ve stylu Vinyasa. Jednotlivé pozice jsou odříkávány s odpočítávaným dechem. Je zde minimum instrukcí pro provedení asan. Lekce nabízí dobře složenou praxi, která obsahuje zahřívací část, zadání vyššího zájmu, chantování, surya namaskar-pozdrav Slunci, pozice ve stoji, rotace, balanční pozice, záklony, předklony a obrácené pozice. Také meditaci a závěrečnou relaxaci a je sestavena tak, aby měla trvání 1 hodinu.

Proto je vhodná pro vás, kteří máte méně času věnovat se hlouběji jógové praxi, pro vás, kteří se chcete fyzicky "dostat do formy" a pro vás, kteří chcete pracovat na silné asanové praxi a zařadit ji do zvládatelné, denní rutiny.

Tato lekce je vždy stejná, pevně daná sekvence, a tím, že se zavážete ke konsistentnímu, stálému a pravidelnému praktikování, dáváte si tak příležitost postoupit na úroveň mistra.

Prvních pár lekcí se mohou zdát nezvladatelné, ale s časem a pravidelnou praxí je postup nevyhnutelný.

60-ti minutová Jivamukti sekvence Spirituálního Bojovníka je kompletní lekce jógy, která transformuje, osvěžuje, dodává energii a zároveň uzemňuje a vede vás k vnitřnímu zkoumání hlubších, spirituálních aspektů vás samých.

PONDĚLÍ, STŘEDA, PÁTEK: 11:30 - 12:30 hod.

Cena: 150,-Kč. Platba na místě v hotovosti. Možnost využít YL Pas.


3. JÓGOVÉ ZáKlady - právě jeden kurz skončil.

Čtyři lekce, kde probíráme základy pozic. Vhodné jak pro začátečníky, tak pro ty z vás, kteří se rádi zaobíráte tím, jak pozice fungují, co se nového můžete dozvědět a jak prohloubit svoji praxi.

Info o lektorce zde.Ostatní styly Hatha Jógy uznávané ve světě: Ashtanga, Integral, Iyengar, Kundaliny, Bikram, Kripalu, Shivananda, Viniyoga

Zdroj z webových stránek mateřské školy v New Yorku: jivamuktiyoga.com/about/class