Jin jóga

Praktikování Jin Jógy adresuje více jinové části těla. Jsou to části blíže k našemu středu, konkrétně kosti a pojivové tkáně nad koleny a pod pupíkem. Na rozdíl od svalů, které jsou více jangové části našeho těla - ty, které mají rády pohyb a opakování - pojivová tkáň, na druhou stranu, potřebuje přístup z jinové strany, přístup tichého přijetí.

Všechny pozice jsou praktikovány v sedě a leže. V pozicích se zůstává delší dobu, obvykle 3 - 5 minut. Když naše těla dáme do bezpečné a kontrolované pozice, můžeme uvolňovat svaly v oblastech, na kterých chceme pracovat a tak umožnit pojivovým tkáním, aby byly jemně a bezpečně udržovány.

Ale protože jin neexistuje bez jangu, praktikování jin také ovlivňuje jangové tkáně těla, protahuje a posiluje svalstvo.

Cílem praxe Jin Jógy není vyměnit ji za ostatní, jangové formy praktikování, je to spíše jejich doplněk, pomocník k nastolení rovnováhy v našich životech.

Jin jóga je důležitá ze 4 důvodů:

  • Vyrovnává v nás aspekty jin a jang

  • Povzbuzuje či podporuje zvýšený tok prány - energie v těle, primárně v 6 meridiánech, které protínají oblast kyčlí

  • Napomáhá k udržení zdraví pojivových tkání

  • Napomáhá k zavedení a udržení vědomého praktikování

Aspekty Jin a Jang

Vše co známe - vesmír, naše těla, naše emoce, naše myšlenky, naše spirituální já - vše je vždy buď v rovnováze či nerovnováze těchto dvou sil.

Jangová část našeho bytí - pocity, podstata, náš svět, tato část je více aktivní, více vzestupně orientovaná, horní část těla, teplejší, blíže k povrchu, tekutější, soustředější na změnu a snaživější, usilující, více mužská. Naše jangové části vidí svět a nás samé v duchu změny, jak by věci měly být jiné, jak potřebujeme věci měnit, aby byly víc takové, jaké si myslíme, že by měly být.

Jinová část našeho bytí - méně aktivnější, chladnější, blíže k centru, více orientovaná k zemi, spodní část těla, sušší, vnímavější, vyrovnanější s tím, jaké věci jsou, ženská energie. Tento aspekt jin je soucitnější, přijímající mateřskou energii.

Fyzicky, jangové části našeho těla představují kůže a svaly, kterým nejvíce prospívá pohyb a změna, na druhou stranu jinové části jsou kosti a hluboké pojivové tkáně, které jsou stabilnější a pomalu se měnící.

Jin a jang existují díky sobě, spolu utváří jeden druhého. Jedno bez druhého by nemohlo být a tvořit celek.

Lao Tsu řekl:" pod nebem všichni vidí krásu jen proto, že existuje ošklivost."

Proč je Jin Jóga důležitá?

Praktikování Jin jógy nám napomáhá k porozumění hodnoty přijetí na hlubší buněčné úrovni. Zůstáváním v pozicích delší dobu bez snahy věci měnit, přijetím nás samých, takových jací jsme, máme možnost procítit naše jinové části těla. Potřeba mít věci jiné než jsou, nás dostává do místa odsuzování a viny, odpojuje nás od sebe samých a od přítomného momentu.

Klíčové výhody pravidelné praxe Jin Jógy jsou:

  • Nehybnost: uklidňuje a vyrovnává mysl a tělo
  • Snižuje stres a pocity úzkosti
  • Zvyšuje cirkulaci
  • Vylepšuje flexibilitu
  • Podporuje uvolnění fascie
  • Zlepšuje pohyblivost kloubů

Lekce Jin Jógy je vedená při příjemném světle svíček, ve které se posuneme do více klidného a nehybného stavu. Jednotlivé pozice se v Jin Józe drží okolo 5-ti minut. Dlouho držené pozice aktivují a zaměřují se na pojivovou tkáň v kloubech a tímto zvyšují flexibilitu a pohyblivost páteře, kyčlí a ramen. Držení pozic delší dobu kladně působí na šlachy a vazy, také zlepšuje tok a pohyb energie, CHI, PRANY, v celém těle.

Rozdíl v mobilitě kloubů, lehčího pocitu v těle a klidnější mysli je znát po pravidelné návštěvě několika lekcích.

Praxe Jin Jógy se doporučuje těm, kteří již mají určitou zkušenost s jógou. Jakéhokoliv směru. Pro začátečníky s jógou může být Jin více náročnější pro přijetí daného stavu. Ale dveře a podložky jsou otevřeny každému, kdo má zájem vyzkoušet klidové pozice, bez pohybu a rychlých změn.

Pondělí Jin Jóga 20:00 - 21:15hod. Lektorka Romana Mikulčická

Cena lekce 175,-Kč, platba v hotovosti na místě. Možnost použít YL PAS.


Středa Medimetácie a Yin 15:45 - 17:15hod. Lektorka Mária Pajgerová

Cena lekce 200,-Kč, platba na místě v hotovosti. Možnost použít YL PAS.                        FB UDÁLOST.