ZAMETÁNÍ PRACHU

03.08.2013 15:30
Chtěla bych se s vámi podělit o krásné příběhy, které sepsala Senior Jivamukti Yoga učitelka Ruth Lauer-Manenti. Knížka se jmenuje Sweeping the dust - Zametání prachu - je to sbírka krátkých příběhů inspirovaných tématem měsíce, vyučovaných v Jivamukti Yoga School v New Yorku. S pomocí starodávných yogových spisů The Yoga Sutras, The Hatha Yoga Pradipika, The Bhagavat Gita.
Lady Ruth, jak ji její studenti říkají, má neskutečný dar dívat se na svět, situace a život se smyslem údivu a zájmu jako malé dítě. Způsob jakým popisuje a sepisuje je hluboký a plný pokory.
Je to jedna z mých nejoblíbenějších knížek, ke které se stále ráda vracím.
Pokusím se o co nejvýstižnější překlad. Děkuji a přeji pěkné chvilky nad jejími střípky ze života.
Dnes je to první příběh se jménem Zametání prachu.
 
Někdy můžeme odříkávat verzi ze svatého, starodávného textu aniž bychom věděli jeho "význam". Po mnoho let jsem zpívala motlitby v mé lekci Sanskrtu v Indii, aniž bych měla tušení co znamenají. A i když jsem se zeptala mých učitelů, Jayashree a Narasimhan mě hbitě odpověděli, že bych jim stejně nerozuměla. Na to Jayashri řekla, "pojďme zpívat". A takhle to šlo po mnoho let.
V Indii je zvykem, že student musí umět odříkat celý text nazpamět,  ještě před tím než je představen diskuzi o jejich významu. Moji učitelé mě vždy ujišťovali, že nevědomost významu je něco s čím bych si neměla dělat starost. Je jeden význam, který se dá získat, tak jako když nakupujeme. Tak jako v životě, tento význam je informací, jež akumulujeme a plníme jí naši mysl. Ale je zde ještě jiný význam, který si učitel přeje pro studenta. Tento význam přichází ke studentovi z vnitřku.
Život je také takový. Např. zametání podlahy, význam - funkční význam - je odstranění prachu. Ale mezitím co zametáte, tak význam obřadu zkrášlování Vašeho života může vystoupit na povrch toho, co se může zdát jako domácí práce. Možná rádi jíte na zemi (lidé na celém světě tak jedí), i když vlastníte židle a stůl. Možná si myslíte, že je to prostě pohodlnější. Ale mezitím co sedíte na zemi, najednout si začnete vážit významu sezení blízko k podlaze, propojeni se Zemí, která nám dává naše jídlo.
Praktikování asán - yogické cvičení pozic - je přesně o tomto. Uzamčete svůj anus, vtáhnete bříško dovnitř a nahoru, vyzvednete hrudník, uvolněná ramena, protažený krk, aby se Vám lépe dýchalo. To má fyzický význam, tak jako význam spojený s bezpečností. Ale někde uprostřed praktikování, další význam se může objevit, a to je přesně to, co dělá praktikování významné. Tento význam se nemusí projevit ve formě konceptu. Bude asi rozsáhlejší, protože my všichni jsme rozsáhlejší než naše koncepty. Tento význam nemůže být definovaný, ale může být procítěný. Význam znamená uzdravení, přichází k nám s časem. Význam září skrze nás, má vlastní auru. Spojuje nás s naší podstatou a učí nás být dobrými lidmi.

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz