MĚSÍC ÚNOR 2014 - INTENTION - ZÁMĚR

03.02.2014 09:48
Tyakva karma-phala-asangam / nitya-trpto-nyrasrayah karmany bhipravrtto pi / na-eva kimcit karoti sah
Ten, který se odpoutal od ovoce jeho činů je spokojený a osvobozený od závislosti a zatím ví, že to není on, který koná, i přesto, že činy provádí.
Bhavagat Gita IV.20
Zaměření, jež vede akci, je záměr. Provádět něco záměrně, znamená jednat za účelem. Jedna za účelem znamená jednat vědomě. Věnovat pozornost znamená jednat vědomě, jednat mířeně – mířit směrem k cíli. Říká se, že ti, kteří věří na náhodu, nedávají pozor. Praktikovat yogu s vysokým záměrem je velice důležité, protože co rozhodne o výsledku jakékoliv akce je základní záměr. Praktikování asan – pozic s vyšším záměrem dokáže udělat rozdíl mezi dosažením prosté gymnastické  síly a flexibility a nebo osvícením.
Nedávno jsem četla článek na Internetu o rostoucím zájmu o yogu v Americe. V článku stálo, že 22 milionů lidí praktikuje yogu. Prvních 6 důvodů proč lidé yogu praktikují dle statistik jsou: Být více ohební, zhubnout, vytvarovat svalovou hmotu, uvolnit si od bolesti zad, vypadat mladší a snížit stres. V žádné získané statistice nebyla zmínka o spirituálním záměru.  Lidé neuváděli jako jejich záměr pro praktikování dosažení osvícení nebo přiblížení se Bohu a nebo lépe přispívat ke štěstí a svobodě druhých.
Yoze je to určitě jedno, proč praktikujete. Yoga Vám dá každý výsledek, na který se zaměříte, pokud to budete dělat  dostatečně dlouho. O čem přemýšlíte během vykonávání, rozhodne o výsledku toho Vašeho konání. Stanete se tím, nad čím rozmýšlíte. Pokud chcete, aby Vás yoga-praktikování, přivedla k Yoze (gól – osvícení), pak Vašim základním záměrem musí být Yoga. Nedosáhnete Yogy, jako Vašeho cíle, náhodou – musíte to chtít celým Vašim bytím.
Yoga znamená osvícení nebo spojka k vyššímu Já. Tak jako každý člověk si musí najít vlastní cestu, jak se přiblížit k Bohu, každý z nás musí najít způsob, jakým artikulovat vyšší záměr.  Nabídnutí Vašeho praktikování Bohu je jeden ze způsobu zadání vyššího záměru. Pro mnohé je to těžký úkol. Nabídnutí praktikování Vašemu učiteli je další. Proto, aby Váš učitel dosáhl osvícení, věnujte veškeré svoje úsilí Vašeho praktikování tomuto cíly. To Vás osvobodí od přemýšlení sám nad sebou. Věnování praktikování někomu, koho znáte je další způsob, jak si dát vyšší záměr, protože soustředění se na ostatní nás odpoutá od egoistického sebepřemýšlení a probudí v nás soucítění, jež způsobí osvícení. To, co je zrealizováno v osvíceném stavu je jednota bytí – tam, kde se ostatní rozpouští. Pokud najdete způsob, jakým si dát vyšší záměr pro praktikování, které Vám pomůže dostat se za zaobírání se Vaším malým osobním já, tak jste na cestě vedoucí k Yoze.
V tradici Jivamukti Yogy často dáváme záměr pro lekci chantováním mantry Lokah Samasta Sukhino Bhavantu a pak přidáme i překlad. Ať jsou všechny bytosti šťastné a svobodné a ať moje myšlenky, slova a činy mého vlastního života přispějí nějakým způsobem k tomuto štěstí a svobodě pro všechny.
Bhavagad Gita nás učí, ten kdo touží po Yoze musí se zříct ovoce svého konání. To ale neznamená, že neděláme věci za účelem a nebo si nedáme osvícení jako náš gól. Moudrý praktikant má víru v Boha a ví, že jeho hlavním úkolem je jednat čistě s nejvyšším nesobeckým záměrem a zároveň se nezaobírat výsledkem jeho konání, ale ten ponechat na Bohu.
- Sharon Ganon, spoluzakladatelka Jivamukti Yoga Metody
 
Přeložila Naděžda Brzobohatá

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz