TÉMA MĚSÍCE LEDEN 2016 - PAMATOVÁNÍ DOBRA

05.01.2016 15:12

Je důležité přemýšlet nad dobrými věcmi, které v našich životech zažíváme. Je to způsob, jak se dobro posiluje, pamatováním. Pamatování je velice mocné. Minulost neexistuje mimo přítomnost. Když si na něco vzpomeneme, přineseme to do přítomného času a dáme tomu život. Čím víc si vzpomeneme, tím více to bude živé a tím víc to bude mít sílu. Všichni máme tuto schopnost - čarovnou dovednost vskřísit minulost. Jediné, co musíme udělat, je vzpomenout si. Ale tato dovednost je velmi mocná a nerozlišuje - na cokoliv si vzpomeneme, to oživíme. Proto musíme pracovat tvrdě, abychom vzpomínali na dobré věci a nechávali být ty špatné. Všichni chybujeme a všichni děláme věci, kterých později litujeme. Někdy, během vzpomínání objevíme i chyby, které ostatní lidé udělali. Musíme být opatrní, abychom nelpěli na takové negativitě, jakmile si to budeme připomínat, tak ji budeme neustále obnovovat. Pokud si budeme pamatovat špatné věci, tak špatné věci budou ve světě a našich životech. A stejný důvod, pokud zapomeneme dobré věci, tak je nebudeme mít ve světě a v našem životě. Slovo - v angličtině - remember - je velice speciální slovo. Znamená “znovu být členem - member, příslušníkem, vrátit zpět dohromady.”  Kdysi dávno, před mnoha lety žila jedna velká, soucitná a radostná bytost, od těch dob je na ni někdy zapomenuto, někdy je připomenuta a někdy je opět zapomenuta. Byla to neskutečná bytost, protože chápalu sílu pamatování. Její jméno bylo Isis - Je Je - Jsoucno. Ona byla mistrem ve vzpomínání, a proto její jméno je Je. Je referuje k realitě - co doopravdy je. Učení jógy říká, že realita je satchidananda - pravda-sat, vědomí-chid a blaho-bliss. To mě tedy zní jako dobro a laskavost. Pro Staré Egypťany byla Bohyně Isis božskou personifikací dokonalosti, která vychází ze schopnosti perfektního spojení. Její manžel, Osiris byl rozdělen, jeho tělo bylo rozsekáno a každá část těla byla roztroušena Vesmírem. Byl oddělený, odpojený a zapomenut mnohými. Ale Isis na svého manžela nezapomněla. Dala si za úkol znovu si na manžela vzpomenout. Její manžel byl Bůh a ona si dala za úkol vpomenout si na Boha. Kamkoliv se mohla dostat, tam šla. Kam se dostat nemohla, tak vymyslela způsob, jak se tam dostat. A tak našla každou jeho část těla a spojila je zpět dohromady. Egyptský hieroglyf pro Isis vypadá jako židle, sedadlo. Představuje kvalitu spojení a vztah k  Zemi, který umožňuje Isis zůstat celou a vidět způsob, jak znovu obnovit jejího manžela zpět k celosti.

Asana - znamená “usazení, zadní část, posadit, židle.” Skrze praxi pozic - asán - můžeme lépe vyvolat tyto kvality a přinést náš vztah s ostatními a se světem do dobrého místa k oboustranné výhodnosti. Praxe asán nás uzemňuje a napomáhá nám zapamatovat si, co je důležité a umožňuje nám nechat být, co důležité není. Dobro je důležité. Každý z nás má v sobě vrozené síly Bohyně Isis - zapamatovat si dobro - a praxe asán nám umožní se s těmito sílami spojit. Neznamená to, že se nikdy žádné špatné věci v minulosti nestali a já nenavrhuji, abychom popírali nebo předstírali, že je vše vždy dobré a perfektní. Co já nabízím je vzpomínat si na sílu, kterou všichni máme - síla volby, zda budeme lpět na negativitě nebo změnit fokus na pozitivní. Náš potenciál je neomezený, nemusíme být oběťí vzpomínek na nedobrou minulost. Naše myšlenky vytváří realitu, ve které žijeme. Máme možnosti, na co se zaměřit. I přesto, že se nám staly strašné věci v životě, můžeme procvičovat možnost nechat být špatné a kultivovat vzpomínání si na dobré. Pokud si dobro nezapamatujeme, tak ho zapomeneme a pak žádné dobro nebude. Je to na nás. Tak si dobré věci v životě pamatujte, přemýšlejte o nich a sdílejte je s ostatními. A pokud zjistíte, že je to moc těžké prohlídnout za negativní a upamatovat si dobré, naplňte mysl svatými mantrami jako např. OM nebo jinými jmény Boha, nebo i mantrou Let Go - Nech Být a nech své vnitřní Božské Já vzpomínat. Staňte se příkladem pro ostatní, jak podpořit dobro a vezměte si z nich příklad a naslouchejte jim, jak sdílí dobré věci z jejich životů. Společně můžeme ztělesnit Isis a dát opravdový svět dobra zpět dohromady.

Napsala: Sharon Gannon

Přeložila: Naděžda Brzobohatá

Originál si můžete přečíst zde.

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz