TÉMA MĚSÍCE KVĚTEN 2017 - BUĎ ZMĚNOU, KTEROU CHCEŠ VIDĚT VE SVĚTĚ

01.05.2017 16:55

 

yad-yad ācarati śreṣṭhas / tad-tadevetaro janaḥ / sa yat pramāṇaḿ kurute / lokas-tad-anuvartate

Skvělá osobnost vede příkladem, udává vzor, který je následován ostatními ve světě.    Bhagavad Gita III.21

 

Ulice Kalkaty byly nebezpečné a špinavé. Tisíce byli infikováni leprou, cholerou a dalšími nakažlivými nemocemi. V přeplněných nemocnicích byly sestry nucené odmítat umírající pacienty a nechávat je ve šváby zamořenými ulicích. Skupina aktivistů, vedená Matkou Teresou riskovala svoje vlastní zdraví při léčení nemocných a chudých a to i přes to, že většina z nich nemohla být zachráněna. Proč Matka Tereza věnovala svůj život práci v nejvíce znepokojujících podmínkách lidem, kteří neměli nic, čím by se ji oplatitili? Na to odpovídala, ”Vidím božství v každé lidské bytosti. Když omývám rány malomocného, cítím, že se starám o samotného Boha. A není to krásný prožitek?”

 

Největší vůdci světa - Mother Teresa, Martin Luther King Jr., Mahatma Gandhi, Rosa Parks, J.S. Dalai Lama, Malala Yousafzai – všichni sdílí jistý charakter. Jsou jasní komunikátoři, ale zárověň dovedou naslouchat. Jejich neochvějná oddanost pro kauzu je odrážena v pevném a stabilním uzemnění. Inspirují a posilují. Jsou také sebejistí, upřímní a inteligentní.  A ještě jedna kvalita, kterou každý velký vůdce má, která pravděpodobně překoná ostatní - pokora.

Obchodní filosof Jim Rohn říká, “Pokora je skoro božské slovo. Pocit úcty, údivu. Uvědomění lidské duše a ducha. Pokora je pochopení vzdálenosti mezi námi a hvězdami a přesto uchování si pocitu, že jsme jejich součástí.” Jinými slovy, pokora je schopnost vidět sebe v druhých; vidět každý život jako svatý.

 

Slovo pokora, latinsky humilitas, se překládá jako “uzemněný” nebo “ze Země”, "nízký".

Chandogya Upanishad nás učí tat twam asi nebo “ty jsi to”.  Tato mahavakya, nebo-li velké rčení, poukazuje na myšlenku, že vše je Brahman, že svrchované Já a individuální já jsou jedno a samé. Když jsi Brahman a strom je Brahman, pak ty a strom jsou jedno. Jógín pokorně rozumí, že je stejný se vším, co existuje na Zemi. Její přírodní zdroje podporují život, tak je naší zodpovědností podporovat Zemi zrovna tak. Podle Védických textů momentálně žijeme v období Kali Yuga - období konfliktů a bojů - velcí vůdci jsou speciálně potřební. Pokud chceme vidět mír a štěstí ve světě, tak musíme žít takový život, který chceme vidět. Kdysi dávno byla doba, kdy lidstvo žilo s přírodou v souladu a harmonii. Pouze jsme brali za Země tolik, kolik bylo potřeba k přežití. Nyní, každoročně lidé zabíjí milióny zvířat, ničí milióny akrů půdy. Vedeme války kvůli přírodním zdrojům a Země nás nedokáže již více udržet.

Dříve se na záležitost získávání potřebných a dostatečných zdrojů Země pohlíželo jako na progres.  Ale místo toho jsme se navrátili zpět, způsobujeme miliónům lidí, zvířat a rostlinám neštěstí.

Dobrý jógín nabízí sílu ostatním, aby i oni se mohli učit být stabilní a radostní. Pokora umožňuje jógínovi být změnou, kterou si přeje vidět ve světě. Můžeme zvážit růst jiným způsobem, takovým, který nám pomůže znovu objevit naše vyšší vědomí a pochopit, že jsme stejní jako hvězdy a můžeme zrovna tak jasně zářit. Také můžeme vést příkladem, udávat vzory, které budou následovat ostatní po celém světě.

 

Napsala: April Dechagas

Přeložila: Naděžda Brzobohatá

Originál zde.

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz