TÉMA MĚSÍCE KVĚTEN 2016 - MATEŘSKÁ LÁSKA

04.05.2016 19:00

 

Podle Hinduistické a jógové filosofie je naší první učitelkou a guru naše matka - stvoření Tvého života je tento guru. Každý z nás má jiný vztah s biologickou matkou. Možná zažíváme konflikty, neshody a neporozumění s rodiči a nebo opatrovníky z dětství a některé z těch konfliktů nemusí být dodnes vyřešeny. Učitelé k nám přichází v různých podobách a z různých směrů našich životů. Tou první učitelkou byla naše matka, když nás porodila, tak jako je Země naší matkou, jako stvořitelka. Abychom mohli ocenit kreativní sílu, musíme vidět každý život jako hodnotný, ne jen lidský život, ale i životní sílu, která prochází každou živoucí bytostí.

V Hinduistické filosofii se Země považuje za Matku, Božskou Matku nabo Ma - ona je aspektem kreativity poskytující vzduch, potravu a vodu potřebné k přežití každé bytosti jež Ji obývá. Když se podíváme na náš nynější vztah s Božskou Matkou, možná uvidíme podobnosti s našim vztahem, který máme s naší biologickou matkou. Někdy narazíme, někdy ji ignorujeme a někdy děláme takové věci, které ji znepokojují.

Nicméně, jak Matka Země, tak i naše matka nás nepopíratelně pojí se zdrojem našeho života.

V Hinduištině má Bohyně mnoho inkarnací. Ztělesnění Bohyně je spojnicí mezi úlohou matky a Božským ženstvím - jinak řečeno, Šakti. Matčina láska je nepodmíněná, bezvýhradná. Ví, že na základě naší existence ji zraňujeme - a přesto nám dává podporu a stará se o nás celým svým srdcem. Každý rok jsou vykáceny tisíce lesů, oceány, řeky a jezera jsou znečištěné a těžbou do ní vrtáme obrovské díry. Ale není to pouze sama Země, kterou využíváme, ale také její ne-člověčí obyvatelstvo. Např. konzumace mléčných výrobků vyžaduje nucené impregnace krav na mléko a jejich děťátka jsou jim odebraná okamžitě po porodu. Tyto krávy jsou opětovně  impregnované pro nepřetržitou produkci mléka. Mléko, které je určeno pro telátka je ukradeno námi, lidmi a prodáno za účelem zisku dalších lidí. Využívání, které je způsobováno mlékárenským průmyslem, ústí z přesvědčení, že Země a její ne-člověčí obyvatelstvo jsou zboží a ne božské bytosti a jsou ceněné pro jejich finanční hodnotu, místo toho, abychom je brali právě jako propojení se sílou, která proudí skrze každého z nás. Asi se shodneme na tom, že je život posvátný, a i přesto někteří si cení některých životů více než ostatních. Lidkých životů více než těch ne-lidských.

Co potřebujeme k tomu, abychom změnili pocit vlastnictví, který se vůči Božské Matce objevuje - a navrátit se do místa harmonie k naší pravé kreativní podstatě - akceptovat a připustit a uctívat každý život, každý aspekt Matky, v jakékoliv podobě se objeví, ať už lidké a nebo ne-lidské zvíře, rostliny nebo duše. 

Jógín touží po oboustranně výhodném vztahu se vší existencí, se všemi, kteří sdílí zkušenosti z žití na této planetě a v celém Vesmíru. Uctívání a respekt síly Matky, vnímat Ji jako živoucí bytost - jako bohyni - je cesta dál od pocitu oddělenosti a blíž k unii se zdrojem kreativity. Vzdávám Ti hold, Ma!

 

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz