Teď je ten správný moment. Zastavit se, dýchat, naslouchat a pozorovat.

20.01.2016 18:04

I přesto, že se dny již prodlužují a světlo zůstává pokaždé o trochu déle každým dnem, teplo ze Země se stále rozptyluje, náš přirozený moment pro hibernaci je tady. Život je cyklus - neustále se točící a v pohybu. I přesto, že se to snažíme často zastavit. Pohyb a cyklus života jsou oba jak dobré, tak důležité - je to neustálý tok přeměn.

Naše touha zastavit čas, mnohdy vychází z toho, že máme mnoho úkolů, které musíme splnit najednou a nebo v osvícených momentech, když se zrovna něco nádherného děje a my nechceme, aby to skončilo. Jsou to zajímavé životní extrémy a i když se zdají být rozdílné, oba mají společné momenty čistoty.

Na jedné straně jsme pravděpodobně dosáhli svého limitu a měli bychom se na sebe a na svoje výběry podívat upřímnějšíma očima a na druhé straně jsme našli moment propojení, rezonující s čistotou a světlem našeho bytí.

Každé ráno, po probuzení, zapálím svíčku. To je rituál, který je se mnou již několik let, i před tím, než jsem začala následovat cestu Jógy. Když se podívám na plamen svíčky, okamžitě cítím teplo, radost a odhodlání, jako by světlo symbolizovalo to, co hoří hluboko ve mě. Co kdysi byl nevinný rituál, při kterém jsem se jednoduše cítila dobře, se přeměnilo na každodenní uctívání učitelů v mém životě a k podpoření inspirace neutuchajícího vnitřního žáka.

Symbolické chování jako toto je přítomné všude ve světě - převládající v každé kultuře a v každém čase. Rituál je obřad, oslavný moment vycházející z nejintimnějšího místa našeho bytí. 

Rituál, svým způsobem, zastaví na moment čas a v tomto momentu existuje pouze pravda a jasnost. Rituál může být prostý, třeba jako zapálení svíčky, zahoření vonné tyčinky, poslouchání oblíbené skladby, luskání prstů nebo nošení oblíbené šály. Rituál může být zajití si na lekci jógy každý týden, sezení na pár minut v meditaci a nebo organizace pravidelného setkávání přátel. 

Ve všech případech, pokud víme, proč děláme to, co děláme, tak nám rituál dává moment pro spojení se s naším záměrem - s našemi sny a vizemi. Tímto způsobem si vytvoříme průvodce na cestě, kterou bychom rádi následovali. Kotvu v bouři, světlo, které nás provází naší cestou i ve chvílích mlhy.

V tomto cyklu zimy - v tomto momentu ticha a kontemplace - proč nezkusit začlenit malý rituál do každého vašeho dne? Zapalte svíčku nebo zatančete na svoji oblíbenou píseň před začátkem nového dne. Každý večer před usnutím, vyjádřete vděk za tři zážitky z toho dne a nebo si vyčleňte oblíbenou sklenici s uzávěrem a do ní každý den (třeba po dobu jednoho roku) vkládejte papírek, na který napíšete jednu věc, za kterou jste byli ten den rádi. Nečekejte na někoho, kdo zapálí vaši pochodeň. Vytvořte svoji vlastní pochodeň a držte ji každý den. Udělejte to. Praktikujte, aplikujte, znovu a znovu, aby jste mohli opět začít s příchodem jara.

 

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz