TÉMA MĚSÍCE BŘEZEN 2015 - ROZVAZOVÁNÍ UZLŮ, KTERÉ NÁS SPOUTÁVAJÍ

05.03.2015 07:48
 
Supta guruprasadena yada jagarti kundali
Tada sarvani padmani bhidyante ghranthayo’pi ca
Když je spící Kundalíny probuzena milostí učitele – gurua, pak všechny padmy – lotosy – čakry a granthis – uzly jsou otevřeny.
When the dormant Kundalini is aroused by the grace of the guru, then alone all the padmas (lotuses – chakras) and the granthi (knots) are opened
Hatha Yoga Pradipika III.2
 
Sánskrtské slovo granthi znamená “uzel” nebo “pochyba” – “nejistota” a také znamená “výrazně složitý uzel pro rozvázání.” Lidé v Indie nosící sari nebo dhoti oblečení vytvoří malý vak pro uschovávání peněz, který má nahoře uzel – takto pevně zauzlovaný vak se nazývá granthi. Granthi ve spirituální praxi jsou psychologické nebo psychické bariéry k totální svobodě. Granthi brání práně v pohybu vzhůru podél sushumny nadi – páteřní kanál. Granthi svazují duši, uzamykají nás v našem chybném chápání reality – avidya a svého já – asmita. Drží nás v našich preferencích – raga a dvesha a zakořeňují nás ve strachu ze smrti – abhinivesha.
Vědomost – jnana je klíčovým komponentem k předčení, k přesažení strachu a spolu s akcí – karma nám dávají křídla pro naši spirituální touhu – probuzení Kundaliny.
Metody hatha yogy pro rozvázání těchto uzlů jsou bandhy, nebo energické zámky. Soustředěním se na pránu v Sushumně kanále, bandhy zvyšují potenciál pro vyvýšení Kundaliny a tak nám dovolují přesáhnout běžné omezení při smýšlení a konání.
Brahma Granthi je umístěn na dně páteře, mezi Muladhara Čakrou a Svadhisthana Čakrou, kde nám zajišťuje přežití fungování primitivního mozku – jako je bojuj nebo uteč reakce. Strach ze smrti, úzkost ohledně jídla, přístřeší a nebo oblečení a nebo všeobecný nedostatek uzemnění, vše je manifestováno jako Brahma Granthi.
Když zažíváme strach v asánách jako jsou stoj na rukou nebo šňůra a ten strach sám od sebe nám brání v úspěchu, tak to je Brahma Granthi
Nedostatek volného času může být součástí tohoto uzlu. Když nás složenky a platba nájmu drží v práci a pryč od jógy, tak to je Brahma Granthi.
Mula – kořenová Bandha je první vyrovnání Prány a Apány, propichující Brahmu Granthi. Vitalita, myšlenka, dech a řeč jsou sjednoceny ve snaze o pravdu. Tento kořenový zámek může být neustále aplikován, přetvářející tak vše co děláme, ve svaté konání.
Vishnu Granthi svazuje energii mezi Manipurou Čakrou a Anahatou Čakrou. Tento Granthi je uzel individuálního ega a síly. Naše ulpívající ego, sebeobrana a cesta k osobní síle nám mohou zpomalit spirituální progres.  Strach z toho, že jsme ignorováni nebo ze ztráty prestiže může zamořit náš spirituální rust. Je to uzel síly a manipulace, ale take uzel akumulace. Akumulace síly, přivlastňování a slávy nás svazuje na tuto úroveň vědomí.
Abychom mohli přesáhnout tuto úroveň vědomí musíme se vzdát “lásky k moci pro moc lásky!” Stupeň zranitelnosti, který ukazujeme ve sém životě – schopnost odložit naši fasádu a postavit se svému současnému stavu, sjednocuje Vishnu Granthi.
Uddiyana (Létající) Bandha je druhé vyrovnání Prany, Apany a Samany vájů. Když jsou aplikované dohromady s Mula Bandhou, tento uzel propíchne Vishnu Granthi. Pak je jedinec schopný přesáhnout individualitu.
Celý abdomen je vtahován dovnitř a nahoru – symbolizující odřeknutí se akumulace a koncentrace energie nahoru směrem k Anahata Čakře.
Rudra Granthi je zauzlovaná mezi Anahata Čakrou a Ajňa Čakrou.
Přitažlivost konání vycházející od srdce a zážitek ze služby druhým může vyrušit jogíny, kteří touží “Být Láskou” – ne ji pouze zažívat. Služba druhým je úplně uspokojující způsob, jak strávit život, ale tato služba se může stat zase dalším křížem, který si neseme, kde držíme nelibost vůči ostatním a vnímáme je jako méněcenné bytosti. Musíme se snažit o přesažení jinakosti a zažívat “jednotu bytí” v nejvyšším stavu vědomí a uzavřít kruh tím, že přineseme toto vědomí do našeho soucítěného konání. Když jsme osvobozeni od iluze jinakosti, tak naše konání spontáně vychází z Lásky.
Jalandhara Bandha  umožňuje toto překlenutí vědomí. Dovršené vyrovnání prány je Jalandhara Bandha – Zámek Zachycující Mrak nebo Síťový Zámek – pro síť nádí – kanálků v krku, kde Prana, Apana, Samana a Udana vájů v Sushumě Nádi uvolní Rudra Granthi a závoj oddělenosti je nadzvednutý.
 
autor: David Life
přeložila: Naděžda Brzobohatá

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz