MĚSÍC KVĚTEN 2014 - JEDNOTLIVÁ TĚLA NAŠEHO JÁ

01.05.2014 13:08

 

„shravanadibhiruddhiptajñana gniparitapitah jivassarvamalammuktah svarnavad dyotate svayam“
 
„Nasloucháním, přemýšlením a meditací je světlo bytostného já zapáleno. Jakmile je světlo bytostného já zapáleno, individuální „Já“ je osvobozeno od všech nečistot a rozsvítí se jako universální „Já“, stejně tak, jako když září zlato, které je očištěné ohněm.“                                                                                                                                      Atma Bodha, verze 66, přeložil Shri Brahmananda Sarasvati
 
Často se říká, „Jsi tím, co jíš“. Podle yogové filosofie materiální podstata našeho fyzického těla se skládá z jídla, které jíme, jež odvozujeme z 5-ti elementů : země, voda, oheň, vzduch a etér. V jazyce Sánskrt je naše fyzické tělo značeno jako annamayakosha. Slovo anna znamená „jídlo.“ Ale yoga ukazuje, že máme další 4 těla: energické tělo – pranamayakosha, tělo složeno z emocí a pocitů – manomayakosha, intelektuální tělo – vijñnamaykosha a nejvnitřnější jemné – subtilní tělo – blaženost – anandamayakosha.
I přesto, že máme pět těl - koshe, tak ty i přes to neudávají, kdo skutečně jsme; jsou to kryty, obaly,které dohromady tvoří náš subjektivní prožitek z žití našich životů. Naše pravé bytostní já je Atman, nekonečná duše, která je uschována mezi těmito těly. 5 těl vytváří povoz-vehikulum pro naši duši a poskytuje nám naše unikátní, individuální identity, umožňuje nám sdílet naši existenci s ostatními bytostmi a vyvíjet naše vědomí. Veškeré interakce s ostatními ovlivňují všech 5 těl. Tyto spolupráce nebo vztahy buď překáží a nebo podporují odhalení Atmana, pravé bytostní já.
Satchidananda—jsoucno, vědění a blaženost – je přirozenost pravého bytostního já. A je to tato pravda, která je příčinou všech manifestací. Skrze naše konání - karmy, jak se chováme k ostatním a sami k sobě, můžeme tuto pravdu zatemnit. Praktiky yogy jsou očistné praktity, očisťující naše vnímání sama sebe, ostatních a v samé podstatě Boha. Skrze čištění těl, zakrývající bytostní já, jsme schopni prohlídnout přes iluzi oddělenosti. Co dělí naše fyzická těla od naší spirituální podstaty je pouhý klam. Pravda je, že naše duchovní já je opravdovější než naše fyzické já. Jsme spirituální bytosti zažívající fyzickou zkušenost, ne obráceně. Délka našich fyzických těl je krátká v porovnání k nekonečnosti naší pravdivé duše, která je nesmrtelná. Lidé si mnohdy pletou fyzické bytí jako realitu a mluví o spirituálním jako o nereálném. To je převrácené myšlení. Spirituální realita je opravdová a nekonečná, kdežto fyzická realita je nereálná a dočasná, přechodná.
Fyzická realita neexistuje bez základních příčin, jež pochází z jemnějších sfér bytí. Vše co vykonáme, zanechává dojem, otisk na našich tělech. Pokud je naše konání – karma – egocentrické, podporujeme pocit oddělenosti od spirituální sféry a může se nám zdát, že naše těla obsahují pouze hustou, fyzickou hmotu. Pokud naše konání vychází z místa lásky a opravdového vnímání ostatních, naše těla se stanou lehčími a čirými a povědomí o opravdové podstatě září skrz všechna naše těla.
Atman – pravé bytostní já, prozáří skrz, jakmile je špína nevědomí – avidya - odstraněna ze všech těl. Praktiky yogy očišťují a čistí pět těl od špíny nevědomosti svým vlastním způsobem. Annamayakosha – fyzické tělo je očištěno skrze veganské stravování, procvičováním asan – pozic, nadam – zvukem a bhakti – oddanost. Pranamayakosha – energické tělo – je očištěno kriyami – očistné techniky, pranayamou – dechové praktiky, asanami, mudrami – pozice rukou, bandhami – zámky, nadam, bhakti. Manomyakosha – emocionální/pocitové tělo je očištěno skrze Satsang – pravdivá společnost, zpíváním manter, yama – dle Patangaliho, první krok na 8mi. stupňové stezce yogy, soucítění s ostatními bytostmi, nadam, bhakti. Vijñanamayakosha – tělo intelektuální je očištěno skrze Satsang, zpívání manter, niyama – druhý krok dle Patanjaliho 8mi. stupňové stezky yogy, meditací, nadam, bhakti. Anandamayakosha – tělo blaženosti je očištěno skrze samadhi – osvícení, radost, nadam, bhakti. Pokud se na tuto cestu očištění chceme vydat, musíme mít silnou touhu poznání Já, vášnivě toužit po poznání Boha a být odhodlaný opustit vše, co si myslíme, že víme o realitě.
 
~Sharon Gannon~
přeložila - Naděžda Brzobohatá

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz