MĚSÍC LISTOPAD - KDYŽ MĚSÍC PROMLOUVÁ

28.09.2013 16:54

 

Něco si přiznej: Každého, kterého vidíš, říkáš mu, "Miluj mne."  Samozřejmě to neříkáš nahlas, jinak by někdo zavolal policii. Ale i přesto, zkus o tom zapřemýšlet, ta velká touha v nás po spojení. Proč nebýt tím, kdo žije s úplňkem v každém oku, které vždy říká, tou sladkou měsíční řečí, co každé oko v tomto světě umírá touhou slyšet?  Hafíz
 
Proč neposkytnou nejdříve ostatním to, po čem sami nejvíce toužíme? Život nám dává nesčetně mnoho příležitostí vidět sami sebe v ostatních. Když se zahledíme do očí druhého, uvidíme odraz sami sebe a s žádostí druhého, aby nás "miloval",  se tak vydáváme do sféry našeho Já. Abychom se tady opravdu cítili pevně v kranflecích, musíme kompletně opustit sobeckost a opovrhování sami sebou. Láska není něco co můžeme dělat nebo něco co můžeme dát, Láska je vše zahrnující. Nemůžeš milovat někoho nebo něco - Láska je moc velká k tomu, aby byla takto Tebou řízena. Láska nikoho nemá, nikdo nemá Lásku. Ty můžeš pouze být samotnou Láskou.
 
Uděláš-li si čas a sedneš si s někým v tichu, oba dva v nehybnosti a v dostatečné blízkosti, aby bylo vidět do očí druhého, uvidíš odraz sám sebe. Jeden druhému nastavujeme zrcadlo. Rozhodně to chce odvahu, udělat něco takového, je to tak intimní. Dokonce i s někým, koho dokonale znáš a považuješ je za přátele, pro většinu z nás je to divné, být v takové blízkosti. Samozřejmě jsou chvíle, kdy taková důvěrnost je přijatelná. Hodně se to stává mezi matkou a jejím děťátkem nebo milenci, když se poprvé seznamují, často dlouho stráví v tomto reflektivním měsíčním svitu. Ale asi to není úplně běžná každodenní záležitost pro většinu z nás. Většinou jsme moc zaneprázdněni, abychom se zahleděli blíže na ostatní v našem životě, nebo se obáváme možných důsledků, a tak místo toho vyhledáváme způsoby, jak se vyhnout kontaktu s lidmi, které denně potkáváme během našich dnů, našich týdnů a životů. Vždy to takhle bylo? Je to přirozený způsob žití?

 

Někteří říkají, že jsou pouze dva druhy bytostí ve světě, predátor a kořist. Hledají podobnost s divokou zvěří a poukazují na to, že masožravci se nikdy nepodívají zpříma nikomu do očí, jen když chtějí vyprovokovat boj, nebo znehybnět a vystrašit druhé zvíře, které se chystají sežrat. Zvířata, která jsou vegetariány, mají tendeci mít velké oči a jsou neustále na pozoru před nepřáteli. Mnoho lidí se řadí mezi predátoři, protože zastávají názor, že je to ta lepší varianta. Samozřejmě já s tím nesouhlasím, ale říkám, že pokud toto uznáme jako fakt, může nám to pomoci při porozumění strachu a paranoi, která prostupuje našimi společenskými interakcemi. Naše kulturní podmínění je zakořeněno velice hluboko, ale dobrá zpráva je, že tohle je pouze naučeno a vše se dá odnaučit.

 

Filozof Ken Wilber říká, že všeobecně muži a ženy jsou pod vlivem dvou různých chemikálií, a že naše víc jak tisíciletá kultura založena na patriarchálně-maso konzumní-militantní-moci toho využila pro rozvoj v oblasti vykořisťování. V podstatě testosteron, ve své nejhorší podobě, se projevuje jako sexuální agresor, manipulátor a násilník. Odpovídající vliv je oxytocin, hormon vyvolávající silné pocity lpění, péče, držení a doteků. Většina z nás(aspoň ti, kteří čtou tento fokus měsíce) nežijí ve světě neustálého stíhání agresory a neustálém boji o holý život. Spoustu žen a mužů ale jedná tak, jako by tohle byl jejich případ. Jako duchovní praktikanti, s touhou se vyvíjet, neustále zkoumáme jiné způsoby, jak se přiblížit jeden k druhému, a tak objevujeme nekonečné možnosti i v nás samých. Možná yoga umožňuje mužům být jako šaman, obracející se ke své ženské stránce a tak objevovat méně soutěživý a agresivní způsob, jak se chovat k ostatním. Možná ženám yoga může pomoci rozvinou sebedůvěru a nebojácnost, aniž by musely kompromitovat svoje opečovávání. Yoga nám může všem napomoci cítit se více v pohodě a pohodlněji sami se sebou a s ostatními.

 

Duchovní badatel je někdo, kdo hledá sám sebe. Pokud se chceme vydat za duchovním dobrodružstvím a s odvahou se zahledět druhému z příma do očí a cítit se přitom pohodlně bez jiných úmyslů než prosté vnímání bytosti, můžeme třeba začít praktikovat s podobnými dušemi - ostatní praktikanti yogy - v bezpečné a posvěcené místnosti pro yogu, místo vyhrazené k prozkoumávání těchto záležitostí. Úkol je tento: uvidět sám sebe v ostatních - zahledět se tak hluboko, že se "ti ostatní" rozpustí - zanechávaje pouze vlastní Já, Lásku samu o Sobě.

 

Filozofie yogy uvádí, že svět je projekcí naší vlastní mysli - lepší či horší. Pokud máte negativní myšlenky, vidíte pouze negativní na ostatních. Ale vzpomeňme si, že schraňování negativních myšlenek v naší mysli je dobrovolné :-) a i tak učinit rozhodnutí k pěstování pouze pozitivních myšlenek. Pozitivní myšlenky z nás vyzařují do okolního světa a ovlivňují ostatní bytosti, které "vidíme". Nakonec si díky tomuto praktikování uvědomíme, že neexistují žádní ostatní - a je to v této chvíli, kdy docházíme k Sebe-realizaci.

 

Všichni toužíme být milováni, toužíme po lásce ostatních, chceme být přijati, nechceme být ignorováni a nechceme se cítit zbyteční. Yogini tuto pravdu znají, každá bytost je důležitá. A když se odvážíš starat se, odvážíš se dosáhnout pro druhého v zájmu čisté lásky, se sladkou měsíční řečí, přetváříš nejen sebe, ale i ostatní.
 
-Sharon Gannon
 

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz