JAK DOSÁHNEME YOGY?

11.05.2013 07:41
Zní to jako jednoduchá otázka, na kterou by mohla být jednoduchá odpověď. Jenže jednodušeji se o něčem mluví než vlastně dělá. A yoga je z 99% o dělání. Yoga means you do it - Sharon Gannon.
Praktikováním yogy dosáhneme yogu.
Jednoduchý návod, ne? Co to tedy znamená praktikování yogy. Máme k dispozici spousty cest a způsobů, jak yogu praktikovat. Každému opravdu vyhovuje něco jiného, ale jak návod říká, ten cíl je jen jeden a je společný - yoga.
Například mistr Patandžali ve svých yogových spisech - Yoga Sutry, se hned ve druhé sutře zmiňuje, že "Yoga citta vrtti nirodhah" - pozastavením, ovládnutím vířících myšlenek, jeden dosáhne yogy. Tady to stojí bílé na černém - zastavme kolotoč nekonečných myšlenek a jsme tam. Aahh-kéž by to bylo tak prosté.
Každý den se potýkám s nespočetným množstvím myšlenek, které se na mne hrnou ze všech stran, obrazně řečeno, protože jak víme, všechno pochází z nás. Pořád něco porovnávám, hodnotím, přemýšlím nad tím, co jsem komu řekla, jak jsem u toho vypadala, vyčítám si, podceňuji se, možná i někdy trochu závidím, přemýšlím nad tím, co bylo, spekuluji nad tím, co bude. Zní vám to povědomě?  Vina, zloba, rozčarování, obavy a tíseň to nezní moc jako yoga, že? Všechny takové myšlenky nás od yogy oddalují. Jedním ze způsobu či cest, jak nedávat tolik energie našim nekončícím myšlenkám je meditace. Při meditaci máme možnost naše myšlenky jen pozorovat, nereagovat a zažít, jak jsou myšlenky nestálé, jak se neustále mění. Máme šanci nechat myšlenky aspoň na chvíli plynout, aniž my bychom do nich zasahovali. Pro všechny ty, kteří se neradi vzdávají kontroly nad situací - nebojte se, ony myšlenky tam budou dál i po meditaci.
Ale v meditaci, s pravidelným praktikováním, dáváme sami sobě možnost nebýt tak zamotán do našich myšlenek, udělat si trochu odstup, jiný pohled na věc.
Jeden z učitelů mých učitelů - Shri Brahmananda Saraswati- učil, že náš cíl je jít za myšlenky. Překročit ten náš hluk, který nás ruší od poznání a zažít ticho, tam kde možná zažijeme Yoga citta vrtti nirodhah. Pozastavení koloběhu myšlenek. 
Tak nám všem, kteří mají zájem o takové překročení a poznání ticha, přeji vytrvalost, shovívavost, pokoru a nekonečnou trpělivost.
Namaste.

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz