Guru - učitel všude kam se podíváš

15.07.2016 15:57

Co hledáme? Dovolím si říct, že cestu, jak být spokojení, jak dosáhnout štěstí a radosti. Ne, jen té momentální, té kdy si uvaříme skvělou kávu, nebo uvaříme výtečné jídlo a pohostíme blízké, ale dlouho trvající, stálé. A tak nás třeba může napadnout otázka.....potřebuje jeden gurua - učitele? Pokud tato otázka v nás vyvstane, pak nejspíš ano. A měli bychom začít podnikat kroky k tomu, abychom takového člověka potkali. Říká se, že když je žák připraven, učitel se objeví. A nemusí to být jen učitel v podobě člověčí. Co třeba zvíře, nebo situace, do které se dostaneme, setkání a nebo snad i kniha. Všechno může pro nás nabrat podobu učitele. 

Dnes jsem poslouchala Alana Wattse - je to jeden z mých audio učitelů :-) a on na téma guru řekl toto: problémem gurua je ukázat tazateli - žákovi, nějakým efektivním způsobem, že dávno má to, co hledá.

Přesně tak. Stav, po kterém toužíme, je v nás. Nikdy nejsme od něho odpojeni. Naší překážkou je, že si myslíme, že jsme odděleni. Ale stav dlouho trvající, udržitelné spokojenosti je naší přirozeností. Bez rozdílu. I ve chvílích, které nejsou právě z těch nejlepších, světlé místo v nás nám může ukázat cestu. Třeba k nějakému externímu učiteli, který nás nakonec zavede zpět domů. Sami k sobě.

Myslím na události v Nice. Na racistické události nedávno proběhlé v USA. Jsou to místa od nás vzdálená. Vzdálenost může působit, že se nás tyto události netýkají. A nebo můžeme cítit bezmoc. Nemusí tomu být tak. Svět není zase takové velké místo. A tak nás žádám, dělejme, jak nejlépe dokážeme. Nejenom, že posíláme pozitivní myšlenky, světlo a mír všem bytostem, ale snažme se být s lidmi okolo nás, potkejme se s nimi tam, kde jsou oni. Nerozlišujme, nehodnoťme, nedělejme si předsudky. Potkejme lidi tam, kde se právě nachází. Možná to bude vyžadovat trochu pokory, vidět, že ne vše známe a víme, ale na druhou stranu můžeme pro někoho otevřít jinou cestu. Ne je zachránit, jen je slyšet a vnímat. Nesnažit se předělat druhého, jen naslouchat. Vytvořit prostor. Být přítomen. Možná právě taková zkušenost a setkání může pro nás být venkovním učitelem.

Díky za přečtení a za váš strávený čas na stránkách Yoga Lokah

Namaste yogini z Brna a okolí

 

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz