MĚSÍC LEDEN 2014 - FED UP - TAK, A MÁM TOHO DOST

02.01.2014 13:53

 

"atha yoga-anushasanam
 A teď je Yoga, jak je vnímána v přirozeném světě."
- Yoga Sutra mistra Patangaliho (PYS 1.1)

 

Kdokoliv s opravdovým zájmem o praktikování yogy, přišel k yoze ze stejného důvodu – jsme naštvaní! To znamená, že máme všeho dost.
Atha znamená „teď.“ Znamená to ale víc než „teď“, znamená to teď ve smyslu „od teď,“ nebo „jít vpřed.“ Důležitost tohoto malého rozdílu spočívá v tom, že cokoliv se dělo do teď, bude od teď, jiné.
A tak v této první Sutře Patangali mluví přímo k nám, kteří jsme naštvaní na to, jak se věci mají.
Každý z nás má jiný příběh, proč je naštavný na to, jak se věci mají – ubohé zaměstnání, život s drogami, neutěšené vztahy, atd.
Ale ve své podstatě pro všechny, kteří přijdou na yogu je to stejné – v určitém období života se podíváme na náš život, co z toho je opravdu skvělé a kolik utrpení a přijdeme k závěru, že většina je utrpení – i když utrpení relativně mírné, jako „vše je v pořádku, ale já vím, že život je o něčem jiném.“
Většina lidí tak nepřemýšlí, nejsou úplně ochotni se odpoutat od starých modelů. Někteří dokonce mají svoje utrpení rádi a ztotožňují se s ním. Ještě se nedostali do místa, kde jsou dostatečně naštvaní, aby řekli, „tak jo, co jiného je tady? Budu hledat horem, spodem, abych to našel.“
Ale ti, kteří již jsou, tak Patangali se snaží drapnout a říká, “ty jsi připravený tohle slyšet.“ To je dobré poselství toho prvního slova atha.
Slovo shasanam může být rozuměno jako soubor pravidel,  aplikovaná disciplína zvenčí, soubor instrukcí, které nám ukazují, jak postupovat dále.
Ale přidáním slova anu, což doslova znamená „atom“, na začátek, se význam mění na instrukce nebo způsob konání, pocházející z vnitra.
Např. – „Mám žízeň, půjdu se napít.“ Tak je to jednoduché: napřemýšlíme nad tím jako nad příkazem, že když máme žízeň, musíme se napít nebo máme hlad musíme jíst, prostě to uděláme. V této Sutře nám Patangali říká, že yoga je také taková, přichází k nám přirozeně.
Plyne od nás, skrze nás a pokud jsme schopni prostě pro ni udělat místo, tak se bude volně manifestovat v našich životech.  A to je praktikování yogy – praktikování vytváření místa.
Není ale jednoduché odpojit se od těch částí, které oslabují přirozený tok moudrosti a čistoty, protože se staly naší součástí. Jsou to způsoby, jakými vypořádáváme se světem, obranný systém č.1 je:  jak to máme těžké a jak neproniknutelné jsou naše problémy.
Patangali ale říká, že tyto části nám nejsou přirozené, že na nás byly uloženy a my je můžeme sundat tak, jako sundáváme jednotlivé části oblečení.
Jenže to není tak jednoduché. 100% toho, co nás omezuje je v naší mysli a uloženo v našich tělech v různých podobách. Praktikování yogy má za úkol poukázat nám, kde jsme zaraženi, ať už v našich myslích, našich ramenou či kyčlích.
Proto je někdy yoga prezentovaná jako disciplína. Je důležité porozumět, že to není forma disciplíny, kterou nám někdo nutí zvenčí, a nebo v případě učitelů, není to disciplína, kterou nutíme ostatním.
Je to disciplína, která se objevuje přirozeně. Tím, jak se setkáváme s různými obtížemi během praktikování, ať už jsou jakékoliv, přijímáme setkání s obtížemi jako požehnání a příležitost.
Není to prohra, ale šance pro zamyšlení nad tím, co nás odděluje od ostatních, původ utrpení v našich životech,  jaké role hrají předsudky a utkvělé představy v našich životech, atd., a prostě je nechat být. Let them all be.
Může se to stát velice rychle, instantně, ale také to může trochu trvat, není jednoduché zbavit se pečlivě vykonstruovaného brnění.
Velký učitel DharmaMittra rád říká, „Naštvi se a udělej to.“ Buď naštvaný! Ale nedělej to, protože učitel řekl, abys to udělal a nebo protože je to pravidlo; udělej to ze svých vlastních důvodů, protože Ty máš dost toho, jak se věci mají a chceš změnu. Udělej to, protože ty to chceš udělat. Zbav se krutého diktátora – Tvé  identifikace s myslí. Začni svoji vlastní revoluci. ATHA…..

 

-napsal David Life

- přeložila Naděžda Brzobohatá

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz