Téma měsíce Listopad - Co Je Člověk? (Svět, ve kterém se poštolka pohybuje)

01.11.2016 18:47

 

 

sarva-bhūtastham ātmānam / sarva-bhūtāni cātmani

īkshate yogayuktātmā  / sarvatra samadarśanah

Skrze praxi jógy, jógínka a jógín vidí Božské Bytí v každé bytosti a neustále.

 

Bhagavad Gita VI.29

 

Tento úryvek - sloka z BhagavadGíty po nás vyžaduje se zhluboka zamyslet nad božstvím, svaté podstatě každé bytosti, které je všudypřítomné.

Představa “každé bytosti” může být trochu neurčitá - a nedostupná pro mnohé z nás. Je to zahlcující koncept!

Jak to můžeme celé uchopit? Jedním ze způsobů je, začít přemýšlet nad bytostmi, které známe a máme rádi, nad těmi, se kterými jsme si blízko - přátelé, rodina a naše zvířata.

Můžeme pak třeba rozšířit náš kruh božství do našich komunit a pokračovat dále.

 

BhavagadGíta nám říká, že božké bytosti existují všude okolo nás, ve formě víl a elementárních bytostí. Možná se zeptáme, patří sem i strom? Nebo oceán? A když předpokládáme, že lidé jsou, tak co dělá osobu osobou?

 

Steve Wise, právník z New Yorku, pokládal otázky týkající se právní osobnosti člověka a přišel na to, že cítění hraje kritickou roli v tom, co dělá člověka člověkem. 

Založil hnutí pod jménem Nonhuman Rights Project, díky kterému společně s právními znalci bojují za práva šimpanzů - za legální prohlášení jako osoby s určitými podstatnými právy.  A nechtějí zůstat jen u šimpanzů.

Jejich argument se opírá o to, že šimpazi mají schopnost sebereflexe, vnímat a rozumět minulosti, přítomnosti a budoucnosti, a že je to porušení jejich konstitučního práva na svobodu, když jsou vězněni v klecích pod lidskou kontrolou.

Jinými slovy, šimpazi jsou také lidé a měla by jim být umožněna základní práva, která užívají lidští lidé také.

Sharon Gannon razila cestu nelidských práv, když jednu ze svých knih nazvala “Kočky a psi jsou také lidi!”

V této knize se Sharon hluboce zamýšlí nad často podvědomých přístupech ke zvířatům-mazlíčkům, kteří jsou považováni za méně důležité než členi rodiny nebo tak nějak za podřadné.

 

Korporátní zákon a kultura má velmi odlišný pohled na koncept právní osobnosti. Pod korporátním zákonem ve většině liberálně demokratických společnostech a korporacích, jako jsou - Coca Cola nebo McDonalds se těší z práv osobnosti.

V našem světě vzhůru nohama, korporace (které podle definice existují jen s jediným cílem, a to vydělávat peníze) mají více práv než šimpanzi, sloni a delfíni.

Řeka Whanganui River, na Novém Zélandu, je posvátným místem pro své domorodce a bylo mu od vlády uděleno právo osobnosti, a tak si užívá ochrany od znečištění a od další zástavby.

 

V Indii, svaté knize víry Sikhů, Guru Granth Sahib, byl udělen status osobnosti od vlády a tak je také tak ochraňována.

Když rozšíříme naše vnímání toho co je “osoba”, kruh soucítění se zvětší.

Úryvek z BhagavGíty nás zve právě k tomuto, abychom si vzpomenuli, že mravenec je osoba, stejně tak jako pták nebo lidská bytost.

Dále dostáváme informaci, jak si toto zapamatovat: skrze praxi Jógy.

 

Techniky Jógy nám pomohou vidět božství ve všech “lidech.”

Filozofka Mary Midgley věnovala svoji životní práci studii lidských a zvířecích vztahů. Mary je nyní profesorka university v důchodu ( je jí 97 let!), ale psala rozsáhle o právech zvířat a zvláště o problémech právní osobnosti. Mary navrhuje, jak můžeme rozvinout naši schopnost soucítění vůči všem bytostem, když budeme respektovat a ctít rozdíly v našich vlastních schopnostech a těch ostatních.

Mary napsala: ”Svět, ve kterém se poštolka pohybuje, svět, který vidí je a vždy bude, kompletně mimo nás. Že jsou takové světy okolo nás je podstatný rys našeho světa”.

 

Jako jógíni máme velké štěstí, že máme přímou metodu k přístupu světa, jak ho vidí poštolka. Skrze praxi ásán se z nás stávají orli, hadi a krávy. Staneme se stromem a horou. A tak ztělesníme lidi, nimiž tyto svaté bytosti jsou a hlouběji s nimi resonujeme. Rozšíříme naši vlastní zkušenost bytí a můžeme začít vidět Božství v každé bytosti.

Tímto způsobem je praxe ásány nástrojem k osvícení - realizaci, že všichni jsme Jedno.

Sharon Gannon říká: “Jsme v tom všichni spolu. Jsme to všechno spolu.”

 

Napsala: Katie Manitsas

Přeložila: Naděžda Brzobohatá

 

Originál si přečtěte zde.

 

Here are books that provide inspiration, transformation, they are good source, place to go to in difficult times. We do have some books in studio to be borrowed. But they can be valuable part of any nice book collection in your home.

Simple Recipes for Joy

http://www.simplerecipesforjoy.com

Yoga and Vegetarianism

Hatha Yoga Pradipika

The Bhagavad Gita

Sweeping the Dust

Patangali Yoga Sutry 

Yoga Assists

http://www.amazon.com/Yoga-Assists-Complete-Visual-Inspirational/dp/1624670547/ref=sr_1_fkmr1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1439554324&sr=1-1-fkmr1&keywords=hands+on+assists+jivamukti

Jivamukti Yoga: Practices for Liberating Body and Soul

 

Kontakt

STUDIO YOGA LOKAH Adresa:
Zelný trh 11
Brno, 602 00
2. patro
telefon: 602 300 490 info@yogalokah.cz